Poczuć Chopina

Nadszedł w Polsce ten piękny czas, kiedy jak grzyby po deszczu, wyrastają kolejne muzea na miarę XXI wieku. Nowatorskie placówki kulturalno-edukacyjne to m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik czy podziemia rynku w Krakowie. Mało jednak osób wie, iż równie nowoczesnym obiektem jest Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

image

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://chopin.museum/pl

Nowocześnie

Minęły trzy lata odkąd świętowaliśmy dwusetną rocznicę urodzin, wybitnego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Wtedy to w muzeum otwarto nową multimedialną ekspozycję, zaprojektowaną przez włoskie studio Migliore + Servetto. Dzięki temu udało połączyć się jego tradycję z nowoczesnymi technologiami. 

Interaktywnie

Na miejscu można zobaczyć multimedialne prezentacje, elektroniczne książki czy też interaktywne gabloty. W największej z sal tzw. Salonie Paryskim słychać dyskretne dźwięki palącego się kominka. Kiedy podejdzie się do znajdującej się tam wystawy, usłyszeć można odgłosy z epoki. W innym pomieszczeniu znajduje się interaktywne biurko. Po otwarciu każdej z szuflad zwiedzający może usłyszeć fragmenty utworów, a także zobaczyć powiększone rękopisy kompozytora. Ciekawą częścią muzeum jest sala, w której znajduje się fortepian Ferenca Liszta, przyjaciela Chopina. Kiedy położy się na nim zeszyt z partyturą, pojawiają się ręce pianisty wygrywające podaną etiudę.

I co dalej?

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie wydaje się być obecnie doskonałą odpowiedzią na zapotrzebowanie, związane z poznawaniem historii poprzez liczne multimedia. Tym bardziej cieszy fakt, iż nie jest to jedyna taka propozycja. Pojawiają się bowiem kolejne pomysły m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Miejmy tylko nadzieję, że nie zabraknie na to wszystko pieniędzy…

Przemysław Gucwa, student I-ego roku Zarządzania kulturą i mediami

Jedna uwaga do wpisu “Poczuć Chopina

Dodaj komentarz