KULTURA NA POZIOMIE, CZYLI „KALIGULA” W KRAKOWIE.


W poprzednich artykułach podkreśliłam fakt, że w Krakowie mamy rozpięte spektrum dostępu do szeroko pojętej kultury. Począwszy od wielkich festiwali fotograficznych – nakreśliłam działalność Miesiąca Fotografii trwającego do 16 czerwca(!). Idąc kulturoznawczym tropem warto również zauważyć jak prężnie rozwija się teatr.

FOT. Aneta Siemi

Świeżego, konceptualnego i zarazem frapującego podejścia można doświadczyć w małopolskich teatrach. Niewątpliwie, w zasięgu ręki mamy rozrywkę odrywającą nas od rzeczywistości i zarazem będącą elementem permanentnie potrzebnej edukacji i rozwoju wrażliwości. Nie od dziś wiadomo, każda styczność z twórczością artystyczną w zależności od stopnia doświadczania i spojrzenia na sztukę jest formą edukacyjną. Teatr stworzony w 534 roku p.n.e. poruszał zarówno starożytnych Greków jak również współcześnie, w czasach coraz bardziej wymagającego widza. 

FOT. Aneta Siemi

„Kaligula” czyli dramat autorstwa Alberta Camusa został przełożona na scenę klasyczną PWST w reżyserii Beniamina Bukowskiego. Studencki teatr Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdza kolejny raz,że mamy niezwykle uzdolnionych kolegów. Sztuka przedstawiona w czterech aktach zaskoczy wybrednych widzów nowym spojrzeniem reinterpretację historii rzymskiego cesarza, Gajusza Juliusza Kaliguli. „To przejmujące studium samotności władzy i ludzkiej niemocy. Jego główny bohater, cesarz rzymski Kaligula, czyni zło i sieje wokół siebie spustoszenie. O ile jednak jego mająca posmak prowokacji demonstracja siły wobec swoich poddanych, ludzi od niego zależnych, osiąga zamierzone efekty, o tyle jego bluźnierstwa wobec bogów pozostają bez odpowiedzi; tym samym nie udaje mu się udowodnić ich istnienia. Ostatecznie Kaligula, zastanawiając się, ile zniosą ludzie, zanim zbuntują się i zabiją tyrana, znajduje odpowiedź – własną śmierć.”

FOT. Aneta Siemi

OBSADA 
Kaligula – Maciej Oczkowski
Cesonia I – Aleksandra Szatan
Cesonia II – Magdalena Szpyt
Cesonia III – Anna Wójcik
Cesonia IV – Jagoda Grudzień
Scypion – Jan Murdzek
Cherea – Mikołaj Bańdo
Helikon – Marlena Sułkowska
Metellus – Marcin Malecko
Lepidus – Mirosław Płonka
Oktawia (intendentka) – Magdalena Sadek
Senektus – Filip Gołąb
Mucjusz – Mateusz Malarczyk
Mereja – Mateusz Wiskulski
Poetka I – Joanna Kiersnowska
Poetka II – Sara Gawlik
Strażniczka I – Oliwia Imiesłowska
Strażniczka II, żona Mucjusza – Agata Zielińska

Kostiumy: Paulina Dąbek


FOT. Aneta Siemi

Miejsce: Scena Klasyczna PWST w Krakowie, ul. Warszawska 5

7,8,9 czerwca o 19:00

Wstęp jest wolny. Wejściówki na spektakl można odbierać w Collegium Novum UJ (pokój Samorządu Studenckiego) oraz w Biurze Promocji PWST przy ul. Straszewskiego 21/22.  

Fotografia i artykuł : Aneta Siemi, studentka zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Dodaj komentarz